Još su Indijanci znali koliko je ulje jojobe zdravo za kožu i kosu. Od plodova biljke radili su ulje kojim su dezinficirali rane. To su ulje koristili i kao losion za kožu i kosu kako bi ih zaštitili od dehidracije uzrokovane suncem i pustinjskom klimom.
Ulje jojobe svijetložute je boje, a Indijanci su ga nazivali "tekućim zlatom". Američki znanstvenici, koji su detaljnije počeli ispitivati jojobu tek tridesetih godina prošlog stoljeća, zaključili su da jojoba u sebi sadrži veoma važne ljekovite sastojke koji su neophodni za zdravu kožu. Danas se jojoba uzgaja na mnogim plantažama širom svijeta.
Djelovanje jojobe na organizam
Jojoba, lat. Simmondsia chinensis, čita se hohoba, najviše se može naći u pustinjskim područjima Meksika, Arizone i južne Kalifornije. Naraste i do 15 metara visine, a sjemenke su joj, u prosjeku, veličine zrna kave. Jojoba je „čudo od biljke” u snalaženju u ekstremnim uvjetima. Raste u pustinjskim predjelima gdje se noćne temperature kreću između 0 i 5°C, a dnevne temperature iznose do 45°C.
Jojobino ulje dobiva se iz mljevenih sjemenki, a sastoji se uglavnom od zasićenih masnih kiselina i alkohola. Znanstvenici tvrde da ova masna tekućina i nije pravo ulje, već vosak, a sadrži mnoge važne hranjive sastojke, kao što su vitamin E, B kompleks vitamini, te mineralne silikone, krom, bakar i cink. Isto tako, sadrži znatnu količinu joda od kojeg jojoba vjerojatno dobiva svoja antibakterijska i antigljivična svojstva.
Novija istraživanja pokazala su da jojobino ulje uspješno štiti od opeklina nakon sunčanja, jer u sebi sadrži prirodno sredstvo za zaštitu od sunca. Osim toga, prirodnim putem daje koži potrebnu vlažnost i tako smanjuje pojavu bora, pospješuje metabolizam i brže obnavljanje stanica. Za suhu kožu najbolje je jojobino ulje pomiješati s drugim uljima, a najidealnije s uljem divlje ruže.
Ulje jojobe jača korijen kose
Jojoba je također odlično sredstvo za ubrzano zarastanje rana. Odlične rezultate daje i u terapiji akni, jer djeluje dubinski na inficirane slojeve kože. Koristi se i u liječenju psorijaze, ožiljaka, atletskog stopala, bradavica i drugih kožnih oboljenja.
S čistim, hladno tiještenim uljem jojobe mogu se napraviti odlične maske za lice, ulja za masažu i kupanje, a može se pripremiti i gel za tuširanje. Nekoliko kapi ulja dodanog šamponu učinit će vašu kosu mekom i sjajnom, a istovremeno će je osloboditi od prhuti.
Osim toga, jojoba i čisti kosu od raznih preparata koji se na njoj nakupljaju, jača korijen kose i potiče njezin rast. Jojoba odlično pomaže i kod zanoktica i suhih noktiju sklonih pucanju i crvenilu. Zbog svog antibakterijskog i antigljivičnog djelovanja sprečava razvoj bakterija na osjetljivom području kožice oko nokata i istovremeno je njeguje i omekšava.
Ulje jojobe mora biti čisto
Svi ovi pozitivni efekti podrazumijevaju se jedino pod uvjetom da se radi o čistom, prirodnom, hladno tiješnjenom (prešanom) ulju jojobe. Kod mnogih proizvoda u kojima se spominje jojoba, to nije tako. Događa se da se koristi ulje s plantaža na kojima se koriste otrovna kemijska sredstva za obradu zemlje i za tretman biljke, koja gotovo u potpunosti uništavaju njegove ljekovite sastojke.
Ulje jojobe dodaje se se sapunima, šamponima i kozmetici, a u kozmetičkoj je industriji postalo važno sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Može poslužiti kao zamjena za pčelinji vosak u kremama. Jojoba kao prirodni sastojak dobra je u preparatima za upotrebu nakon depilacije. Osim toga, jojoba ima svojstvo da balansira kiseli sloj kože i zato je korisna i za suhu i za masnu kožu. Važno je imati na umu i to da je ulje jojobe sigurno za korištenje i nema nikakvih štetnih nuspojava.
Kojim vitaminima obiluje ulje jojobe?
Ovo tekuće zlato izuzetno je bogato raznim vitaminima i mineralima kao što su vitamin E, vitamini B kompleksa, bakar, silicij, krom, cink i jod, a primjena je vrlo široka. Jojobino ulje može se koristiti za njegu i hidrataciju svih tipova kože, protiv akni i ožiljaka, za ublažavanje ekcema i psorijaze, za njegu usana – kao prirodni balzam, za ublažavanje sunčevih opeklina, protiv peruti i za kroćenje neposlušnih vlasi.
Primjena ulja jojobe vrlo je široka, no danas se najviše upotrebljava za zdravlje kože i zdravlje kose. Sadrži antivirusna i antiupalna svojstva, ne izaziva alergije, pa je posebno korisna kod osoba s osjetljivom kožom koje su podložne raznim kožnim alergijama i osipima. Upotrebljava se i kao antiseptičko sredstvo za čišćenje rana, te raznih ozljeda kože. Ulje jojobe odlično je za hidrataciju kože, a ima vrlo ugodan miris, nije masno, te ne stvara debeli sloj ulja na koži pa se brzo apsorbira. S obzirom na svoju nemasnu teksturu, njeguje masnu kožu izvana, a iznutra regulira proizvodnju sebuma koji je osnovna komponenta hidrolipidnog filma koji predstavlja masnu tekućinu u organizmu i masti kožu i kosu.
Ulje jojobe je korisno za sve tipove kože
Ulje jojobe mnoge žene upotrebljavaju za skidanje šminke s obzirom na to da ne nadražuje kožu, nema straha od crvenila ili raznih osipa. Već smo spomenuli da jojobino ulje pomaže hidratizirati kožu i stanicama osigurava sve što je potrebno za regeneraciju.
Naravno, uz pravilniju prehranu, te korištenjem jojobinog ulja, mogu se uvelike smanjiti preuranjeni znakovi starenja. Koristi od jojobinog ulja mogu imati i mladi, posebno kada su u pitanju akne. Ulje jojobe može biti izvrsna pomoć kako kod tinejdžera, tako i kod odraslih koji muku muče s tim problemom. Ovo se ulje već stoljećima koristi za poticanje rasta kose, budući da ono prodire u folikule kose, te ih oslobađa od prljavštine i sebuma koji formiraju čepove u folikulama, te na taj način sprječavaju rast kose.
Budući da jojobino ulje sadrži antibakterijska svojstva, može se upotrebljavati za liječenje prhuta i ekcema. Također, osobe koje imaju suhu kosu i probleme sa ispucalim vrhovima, korištenjem ovog ulja vrlo brzo vide i osjete poboljšanje. Ulje jojobe posebno je djelotvorno kada se miješa sa ostalim ljekovitim biljkama za kožu i kosu, raznim uljima, eteričnim uljima i dr.
Zaključak
Ovo skupocjeno ulje sadrži mnoge vitamine i minerale pa nije čudno da ga nazivaju ”tekućim zlatom” i „zlatom za kožu”. Ako imamo na umu da su prirodni sastojci temelj NiKEL kozmetike podrazumijeva se da je ulje jojobe sastavni dio mnogih proizvoda najnagrađivanije hrvatske prirodne kozmetike. Jedan od njih je i NiKEL Ulje noćurka za dehidriranu kožu, koji je stopostotni prirodni koncentrat hladno prešanih biljnih ulja jojobe, noćurka, pasiflore, esencija ružmarina, slatke naranče i prirodnog E vitamina iz pšeničnih klica.
Za osjetljivu, dehidriranu kožu, kod crvenila, ali i kod prhutanja ili prištića. Važno mjesto zauzima i NiKEL Eliksir protiv bora, prozvan Zlatnim eliksirom. Jedinstvena formula ovog biljnog koncentrata sa sinergijskim djelovanjem esencijalnih ulja smilja, mirte, slatke naranče i mandarine te hladno prešanih biljnih ulja jojobe, pasiflore, djevičanske masline, nevena, gospine trave, suncokreta, slatkog badema i prirodnog vitamina E iz pšeničnih klica, savršen je spoj izvornih prirodnih sastojaka za izvanredan učinak i užitak.