Koji su simptomi suhe kože?
Suha koža je:
- neugodno zategnuta
- tanka, nježna i providna
- bez sjaja
- sklona je crvenilu, ljuštenju, mreškanju
- sklona je ranom nastanku bora
Uz to se često javlja osjetljivost i svrbež. Suha koža je vrlo osjetljiva na promjene temperature okoliša, vjetar, sunce i kemijske agense.
Uzroci zbog kojih je koža suha
Suhoća kože može biti posljedica hladnoće ili suhoće zraka, čestih promjena temperature okoliša, pretjeranog izlaganja suncu, pranja neadekvatnim proizvodima koji je isušuju, umivanje tvrdom ili vrućom vodom i, osobito važno, neadekvatna kozmetika za njegu. Uzrok suhe kože može biti i nedostatak A vitamina, a može se i naslijediti. Bez obzira na to imamo li suhu kožu zbog starenja, tipa kože ili vanjskih utjecaja, osjećaj je neugodan.
Suhoj koži pravilnom njegom moramo vratiti vlagu i masnoću koje joj nedostaju.
Kako nastaje suha koža?
Tip kože ne ostaje isti tijekom cijelog života. Povećavanjem životne dobi postoji primjerice tendencija prema suhoj koži. Osim toga, različiti faktori mogu dovesti do prolaznih promjena u izgledu kože. Pretjerano izlaganje suncu i općenito utjecaj okoliša, no najčešći uzrok je neprilagođena njega zbog koje dolazi do oštećenja površinskog hidrolipidnog sloja kože. Zbog oštećenja, on postaje propustan za vodu iz dubokih slojeva, što dovodi do suhoće i kože bez sjaja - normalna koža može postati suha, a masna površinski isušena.
Kako spriječiti pojavu suhe kože?
Pravilnom i redovitom njegom. Pažljivim odabirom kozmetike za njegu kojom nećemo oštetiti zaštitni sloj kože.
Kako ojačati hidrolipidnu barijeru suhe kože?
Na površini kože nalazi se tanki hidrolipidni sloj koji kožu štiti od gubitka vlage i vanjskih utjecaja, posebno mikroorganizama. Taj površinski sloj kože koji se zove Stratum corneum je barijerna funkcija kože.
Ceramidi su najvažniji strukturalni elementi stanične lipidne barijere kože. Poslagani su u lamelarnoj formi poput crijepova na krovu. Osim važnog funkcioniranja poput barijere, ova membrana također kontrolira koheziju mrtvih stanica, korneocita.
U suhoj i ispucaloj koži, hidrolipidna barijera je uvelike uništena i koža pati od povećanog ljuštenja površinskog sloja (deskvamacija) korneocita i visokog transepidermalnog gubitka vode.
Posebice gubitak vode iz dubljih slojeva epidermisa će utjecati na funkciju stanica koje bezrezervno ovise o hidratiziranoj okolini. Zadatak je preparata za njegu suhe kože, obnoviti i ojačati njenu zaštitnu hidrolipidnu barijeru. Obnavljanje lipidne barijere obnovit će fiziološke funkcije stanica kože, osigurati dobro balansirani sadržaj vlage u stanicama i tako poboljšati cjelokupno stanje kože.
Što je važno za suhu kožu?
Kako bi koža imala dovoljno vlage, njena površinska hidrolipidna barijera treba biti jaka.
Na kožu, prije kreme, nanesite prirodno ulje. Vlažite kožu više puta dnevno hidratantnim kremama koje sadrže prirodne biljne ceramide. Hranite kožu hranjivim kremama koje sadrže prirodna ulja i prirodne vitamine.
Kako riješiti problem suhoće kože?
Koristite hidratantne kreme bogate faktorima vlaženja poput hijalurona i ceramida. Nikel hidratantne kreme savršeni su čuvari vlage kože jer sadrže biljne ceramide u liotropnom obliku, odnosno u obliku pločastih kristala, poredani su poput crjepova, jednako kao u našoj koži.
Oni učinkovito u kratkom roku obnavljaju oštećeni površinski sloj kože što dovodi do sprječavanja gubitka vlage iz dubokih slojeva kože. Sve intenzivno hidriraju, ali je njihova tekstura različita kao i dodatak aktivnih komponenti.
Osim hidratacije, suhu kožu je potrebno i nahraniti. To će učiniti Nikel ulja dobivena hladnim tiještenjem iz sjemenki, korijena, cvjetova ili listova biljaka. Pojedini sastojci ovih ulja identični su uljnom sastavu naše kože (sebumu) i sadrže ceramide (poput ceramida VI koji je identičan ceramidu u našoj koži).
Ulja će u vrlo kratkom vremenu obnoviti barijerni površinski sloj kože. Intenzivnu hranu suha koža će dobiti Nikel Hranjivim kremama za noćnu njegu.
Koje proizvode koristiti za njegu suhe kože?
Treba koristiti nježne, dermatološki ispitane proizvode. Hidratantnu kremu nanosite više puta dnevno, količinu zrna riže i preko šminke barem na područje oko očiju i usana koja su posebno sklona suhoći. Takvom njegom vaša će se koža brzo oporaviti.
Kako čistiti suhu kožu?
Sredstva za čišćenje suhe kože trebaju biti blaga i trebaju na koži ostaviti tanki sloj koji će nadoknaditi prirodni manjak masnoće. Preporuka za čišćenje suhe kože je Mlijeko za čišćenje sa smiljem koje ne treba ispirati vodom. Ovo se mlijeko stavi na dlan ruke i trljanjem drugim dlanom zagrije i tako toplo nanese na cijelo lice, uključujući i područje oko očiju. Bogato je hidrirajućim i hranjivim sastojcima pa ćete osjetiti olakšanje čim ga nanesete. Nemojte ga ispirati već nečistoće odstranite blazinicom koju ste natopili Tonikom ruža (BIO hidrolat latica ruže).
Ako ipak, nakon čišćenja, volite umiti lice vodom, tu je Silky Pjena za čišćenje. Lagana i prozračna, nježno i učinkovito čisti, ne nadražuje oči, ne isušuje i ne zateže kožu. Nanesite malo pjene na vlažnu kožu, nježno masirajte cijelo lice i područje oko očiju te isperite mlakom vodom.
Nakon umivanja ponovno treba prebrisati lice Tonikom ruža, kako bi se uklonio učinak tvrde vode koja je česti uzrok suhoće kože. Potom slijedi njega. Suhu kožu treba intenzivno hidratizirati i nahraniti.
Što koristiti za umivanje suhe kože?
Za umivanje suhe kože se ne preporučuje voda zbog njene tvrdoće koja pogoduje iritaciji i isušivanju kože.
Za umivanje suhe kože lica bilo bi dobro koristiti prokuhanu vodu, ili nakon umivanja kožu prebrisati blazinicom natopljenom Tonikom ruža (BIO hidrolat latica ruže) koji će je umiriti i neutralizirati učinak tvrde vode.
Dnevna i noćna njega suhe kože
Za dnevnu njegu hidratantna krema bogata ceramidima u kombinaciji s prirodnim uljem, za noćnu njegu bogata hranjiva krema.
Bilo dnevna ili noćna, njega kože počinje uljem. Nakon umivanja ili kupanja, nježno osušite kožu ručnikom kako bi malo vlage ostalo na koži. Odmah navlažite kožu uljem kako bi se voda ulovila u površinskim stanicama kože. Zatim nanesite kremu.
Na čisto lice nježno nanesite ujutro i navečer nekoliko kapi ulja divlje ruže ili eliksira protiv bora za intenzivnu njegu. Ulje će se odmah upiti, hidrirati kožu i trenutačno nadoknaditi manjak masnoće. Ova se ulja sastoje od velikih, srednjih i malih molekula. Osim što će obnoviti i ojačati hidrolipidni zaštitni sloj kože, spriječiti gubitak vlage, ublažiti bore i koži dati prirodan sjaj, ulje će omogućiti bolje upijanje kreme kojom ćete nastaviti ritual njege.
Dnevna njega suhe kože
HYALURON+C+E VITAMIN Krema idealna je krema za dnevnu njegu suhe kože. Za maksimalni učinak prije kreme nanesite nekoliko kapi Ulja. Suha koža obožava i kremu Nikelhidris. Ova intenzivno obnavljajuća i hidrirajuća krema ima vrlo bogatu teksturu kakvu suha koža voli i aktivne sastojke: ceramide, hijaluron i med.
Noćna njega suhe kože
Za noćnu njegu odabir za vašu suhu kožu je HYALURON+A vitamin noćna krema. Bogata umirujuća krema za suhu i vrlo suhu kožu u kojoj je vitamin A ugrađen u liposome. Ovaj prirodni sustav omogućuje mu savršeno prodiranje kroz površinski sloj kože, osigurava njegovo dugotrajno otpuštanje i maksimalnu učinkovitost.
Za noćnu njegu suhe kože odlična će biti i Hranjiva krema s ružom ili Nikelnutris intenzivna hranjiva krema. Ove noćne kreme sadrže shea maslac u njegovom prirodnom obliku, granulama, koje se otapaju tek u dodiru s kožom.
Kako koristiti kremu za noćnu njegu: Malo kreme trljanjem zagrijte na dlanu kako bi se otopio karite (shea) maslac i tako toplu nanesite na lice, vrat i dekolte. Nježno masirajte dok se ne upije. Iako vrlo bogate i na izgled masne, zbog svog prirodnog sastava ove će se kreme vrlo brzo upiti u kožu, dati joj vlagu i tako potrebnu hranu. Mnoge suhe kože vole koristiti ove „masne“ noćne kreme i za dnevnu njegu.
Što konzumirati ako imate problem sa suhom kožom?
Namirnice bogate antioksidansima poput:
- oraha,
- badema,
- lososa,
- mrkve,
- zelene salate (što gorča, to bolje!).
Od dodataka prehrani antioksidansi i omega-3 masne kiseline.
Zaključak
Ako se nikako ne možete riješiti simptoma suhe kože te ako probleme sa suhoćom kože prate i neki neobični simptomi čiji vam uzrok nije jasan, posjetite liječnika jer u tom slučaju suha koža može biti simptom zdravstvenog problema poput poremećaja u suprarenalnom ili tireoidnom sustavu (bolest bubrega ili usporeni rad štitnjače - hipotireoza). Dijabetes također može uzrokovati nastanak suhe kože.