Upravo zato što su nam stopala tijekom godine najčešće u cipelama, pa podsvjesno slijedimo tzv. liniju manjeg otpora da ono što je skriveno od pogleda ni ne traži pretjeranu pažnju, mnoge među nama lako smetnu s uma da našim stopalima treba kontinuirana njega da bi bila zdrava i lijepa.
I to tijekom cijele godine. Jednako kao i licu, kosi, rukama, odnosno dijelovima tijela koji su izloženi pogledima drugih… Jer, drage naše, iako ponekad nemamo volje ili smo preumorne da pružimo svojim stopalima ono što im je potrebno, ipak znamo da ono što se manje vidi nije i manje važno, zar ne?
Osim toga, naša stopala zaslužuju posebnu zahvalnost i pažnju i zato što su to naši veliki i neumorni radnici, koji noseći nas dnevno naprave u prosjeku 5000 koraka, što je oko 4,5 kilometra…
Dakle, kontinuirana njega stopala znači da je svakodnevna i ipak je nešto više od pranja nogu tijekom tuširanja. No, sve mi to osvijestimo onog trena kad zaronimo u ormar s cipelama kako bismo izvukle ljetnu obuću, sandalice s remenčićima koji ništa ne skrivaju, natikačice s peticom i one ravne, one slatke japankice koje su baš neopisivo udobne, one otvorene štiklice za večernje izlaske kad želimo biti onako ljetno glamurozne…
Da, da, tek tad se sjetimo pogledati dolje, a vrlo često ono što vidimo nije laskavo… I onda slijede hitni pozivi pedikerskim salonima da nas spase… Ili, bolje, da dan prije odlaska na more spase što se spasiti dade.
Zato pišemo o zdravlju, ljepoti i njezi stopala i peta… I to onoj kontinuiranoj, koja traje cijelu godinu, naravno.
Zašto pete otvrdnu?
Jedan od najučestalijih problema s kojima se nosimo su – tvrde pete. Tko se s time nije susreo? Nema ga na kugli zemaljskoj. Što god im napravile, taj tvrdi obrub, koji kao da je neka nečista sila zalijepila na obod pete, nikako da omekša. Pa i kad omekša, kad se čini da je savladan, vrlo brzo ona se tvrdoća vrati… U čemu je problem? Zbog čega nastaje taj tvrdi sloj na petama i kako ga se riješiti?
Najprije, zadebljanje kože nije problem vidljiv samo na petama. Ono se pojavljuje i na drugim dijelovima stopala, pa tvrdu kožu vidimo i osjetimo pod prstima po vanjskom obodu tabana, na jastučićima stopala, na palcu, ponekad i na drugim prstima…
Dakle, borba nije teritorijalno ograničena na petu, iako je ondje najzahtjevnija. Razlozi zadebljanja kože na tabanima povezani su i neadekvatnom njegom tijekom godine kad su nam noge u cipelama i čizmama, ali nije to jedini uzrok.
Zadebljanje kože na tabanima bit će veći problem kod osoba s prekomjernom težinom, jer je jednostavno pritisak tijela na tabane puno veći nego kod ljudi koji paze na težinu. Drugi razlog je neodgovarajuća obuća, koja stišće stopalo, a treći su genetski preduvjeti, jer postoji i nasljedna sklonost stvaranju tvrde kože.
Problem tvrdih peta i drugih dijelova tabana izraženiji je, vjerovale ili ne, ljeti. Ali, ne zato što se ta zadebljanja vide, nego ljeti više nosimo otvorenu obuću poput japanki, natikača i sandala, k tome i ravnog đona, što dovodi do toga da hodanjem neprestano nabijamo petom i ona dobiva – zadebljanja.
Stopala često zaboravimo pažljivo njegovati jer su veći dio godine skrivena u obući. To je pogreška iz koje mogu proizaći brojni estetski i zdravstveni problemi. Za ljepotu i zdravlje potrebna im je stalna njega i pažnja…
U ekstremnim slučajevima može se dogoditi da se ta zadebljanja raspuknu poput suhe zemlje i to do živog mesa, što predstavlja ozbiljan, ne samo estetski, nego i zdravstveni problem. U takvim situacijama peta može krvariti, svaki je pritisak koji napravimo koračajući bolan, a otvoreni prorezi na peti idealni su za nakupljanje svake moguće prljavštine koja kroz ranu na peti ulazi u organizam…
Nekim stopalima, primjerice, ne odgovaraju ljetni uvjeti, morska sol i hodanje bez obuće po kamenju… Drugima, pak, ne odgovaraju zimski uvjeti, kad se koža dodatno isušuje zbog grijanja… No, rješenje za sve poteškoće sa stopalima je njega, a stopala, te naše male platforme koje nas nose cijeli život, vratit će nam to zdravljem i ljepotom.
Kako riješiti problem zadebljanja kože na tabanima?
U onim stvarno kritičnim situacijama najbolje je potražiti stručnu pomoć u pedikerskom salonu. Educirane osobe znaju kako skalpelom, sigurno, bezbolno i brzo ukloniti zadebljanu kožu koja nastaje zbog odumiranja stanica u vanjskom sloju kože na tabanima.
Proces odumiranja postojećih i stvaranja novih stanica traje od tri do pet tjedana, pa nije zgorega svakih mjesec i pol napraviti profesionalnu pedikuru. No, puno možemo i same, kupkama, limunom, sodom bikarbonom, eteričnim uljima i sličnim prirodnim saveznicima koje svaka od nas ima u svom domu. I, dakako, kremama za njegu stopala, koje će se pobrinuti da budu mekana i nahranjena. Samo 15 do 20 minuta namakanja u toploj vodi dnevno (ili barem dvaput tjedno) i dobra krema učinit će čuda…
Iako od tinejdžerskog doba u kupaonicama imamo rašpe i kamen za struganje i omekšavanje peta, s tim ne treba pretjerivati. Stručnjaci upozoravaju da svakodnevno rašpanje stopala, posebno peta, nije dobro jer ih isušuje i čini grubima… Pogotovo ako se koriste metalne rašpe veće nazubljenosti, koje ruiniraju rub pete. Dakle, povremeno rašpanje je u redu, pretjerano nije, a između dva rašpanja bit će dovoljno nakon tuširanja dobro istrljati omekšale tabane malo grubljim ručnikom.
Kupka za stopala
Kupke su prava blagodat za stopala. A usput pridonose opuštanju i smanjivanju stresa, dok osjećamo kako se stopala opuštaju i uživaju u vodi koja je gotovo vruća, odnosno onoliko topla koliko možemo izdržati. Namakanje nogu najbolje je obaviti uvečer, kratko vrijeme prije odlaska na počinak.
Poželjno je da traje najmanje 20 minuta te da se primijeni najmanje dva puta tjedno. Uz zdravlje nogama, kupka za namakanje pridonosi boljem općem osjećaju u tijelu i glavi, a nakon mjesec do dva redovitog namakanja stopala osjećat ćemo se općenito svježije i fokusiranije.
Među mnogim prirodnim receptima za kupku u domaćim uvjetima donosimo jedan:
U pet litara dobro zagrijane vode stavimo dvije do tri žlice sode bikarbone, koja je prava čarobnica jer suzbija gljivice, uklanja mrtve stanice, ublažava svrbež i iritaciju.
U vodu naribamo komadić đumbira, koji stimulira cirkulaciju krvi te dodamo pet-šest kapi eteričnog ulja od čajevca, koje također suzbija gljivice i 10 kapi eteričnog ulja naranče za bolje raspoloženje.
Nakon namakanja i opuštanja stopala u toploj vodi, potrebno je još samo noge lagano obrisati mekanim ručnikom te nahraniti kvalitetnom kremom za njegu stopala ili shea maslacem, bademovim ili kokosovim uljem.
Šest savjeta za očuvanje ljepote i zdravlja stopala i peta
Pete i stopala koji nisu njegovani, rekle smo, ne predstavljaju samo estetski, nego i zdravstveni problem, i to onaj koji zna biti jako neugodan. Evo nekoliko stvari koje možemo činiti svaki dan da se takva situacija ne bi dogodila.
1. DOBRA HIDRACIJA STOPALA
Naše se tijelo u većem dijelu sastoji od vode, pa je jasno da je vlažnost nužna i za zdravlje kože na stopalima. Dobro bi bilo u uvesti u dnevnu rutinu hidratiziranje peta i stopala balzamom ili nekim prirodnim uljem ujutro i navečer.
2. PILING KOŽE NA STOPALIMA
Kao i na ostatku tijela, tako i na stopalima valja ukloniti mrtve stanice. Piling je stoga nezaobilazan u njezi. Može se napraviti kvalitetnim proizvodom ili, primjerice, mješavinom kokosova ulja i krupnije morske soli.
3. OMEKŠAVANJE KOŽE
To je ona naša famozna kupka za namakanje stopala o kojoj smo pisali u ovom tekstu, nakon koje se ne samo noge, nego cijele mi, osjećamo kao da ćemo poletjeti.
4. UDOBNA OBUĆA
Ima li što gore od osjećaja muke koji proizvodi obuća koja vam sa svih strana stiska stopala? U nekom trenutku pomislite da će vam se kosti u stopalima i petama raspuknuti od pritiska, jel' da? Zato je važno pripaziti prilikom kupovine obuće da bude udobna, po mogućnosti izrađena od prirodnih materijala u kojima noga diše… Uz sve to, dobro je pripaziti i da se ne nosi predugo ista obuća…
5. U KRIZNOJ SITUACIJI POTRAŽITE STRUČNU POMOĆ
Dakle, ako vidite da je vrijeme nebrige o stopalima uzelo svoj danak, da je peta sve tvrđa i tvrđa, a na nekim se mjestima na njoj pojavljuju bolni zarezi u koži, potražite stručnu pomoć. Ponekad će biti dovoljan posjet pedikerskom salonu, ali ako je potrebno, ne preskačite odlazak dermatologu ili barem svom obiteljskom liječniku.
6. NE ZABORAVITE NOKTE!
I na koncu, ali ne najmanje važno – NE ZABORAVITE NOKTE na nogama! Provjerite svaki dan treba li ih podrezati, urastaju li možda u okolno tkivo, mijenjaju li boju jer su inficirani kakvom gljivicom… Ploča nokta ukazuje i na probleme u općem zdravlju organizma. Nemojte zanemariti nijednu promjenu na noktima, držite ih zdravima i lijepima…
Naša preporuka
Iz lepeze proizvoda NiKEL izdvajamo nekoliko pomno kreiranih proizvoda, koji su, kao i svi iz linija NiKEL, od 100 posto prirodnih sastojaka, skladani s puno znanja i ljubavi… Ako su vam noge umorne i teške, spasonosno rješenje je rashlađujući Gel za noge s kestenom. Suhim stopalima, kao i cijelom tijelu, pravi će dar biti bogati Ružin maslac, u kojemu se uz ulje divlje ruže nalaze i ulja badema, suncokreta, jojobe, avokada, kakao maslac te obilje vitamina E… Tu je i Regenerativni balzam za stopala i pete, koji je u stanju omekšati svako zadebljanje kože…
Kao što uživate u svom njegovanom licu, kosi ili rukama, uživajte i u svojim lijepim, njegovanim i zdravim stopalima i nogama!