Smilje je u hrvatskom narodu opjevano i od davnina korišteno za zdravlje i ljepotu. Biljku smilje neki nazivaju tekućim zlatom Mediterana, a neki eliksirom mladosti. Oba naziva smilja svojom učinkovitošću itekako opravdavaju dodijeljena im imena.
Smilje je jedna od terapijski najmoćnijih biljaka u prirodi. Protkano bogatim morskim aerosolom, smilje raste u netaknutoj prirodi na kamenim stijenama uz more, ispod vrelog sunca, gdje inače uspijeva tek poneka travka. U kasno proljeće sunčani cvjetići smilja zablistaju u svojoj punoj ljepoti. Vrijeme cvatnje smilja je od travnja do srpnja. Smilje samoniklo raste na području južne Europe, sjeverozapadne Afrike i Male Azije. U Hrvatskoj su smiljem najbogatija priobalna područja i otoci Istre, kvarnersko Primorje i Dalmacija.
Kako prepoznati cvjetove smilja?
Smilje nije teško prepoznati - cvjetovi su zlatnožute boje, dvospolni, dugi tek oko četiri milimetra, skupljeni u male, cvjetne glavice. Listovi su duguljasti, zelenosivkaste boje, imaju tupi vrh i malo savijeni rub. Žuta boja smilja potječe od flavonoidnih glikozida - njome su se u prošlosti bojili pamuk, vuna i svila. Postojana i lijepa, zlatnožuta boja, dobivena alkoholnom ekstrakcijom iz smilja, našla je primjenu i u slikarstvu na platnima starih majstora.
Smilje pripada rodu glavočika (Asteraceae), koja broji više od pet stotina vrsta Helichrysum, no, ono s Mediterana, sastavom se izdvojilo među ljekovite i dodijeljeno mu je botaničko ime Helichrysum Italicum. Riječ Helichrysum dolazi od grčkih riječi “helios” ili “sunce” i “chrysos” ili “zlato”. Ime vrste, Italicum, izvedenica je od imena države Italije gdje je ova biljna vrsta prvi puta opisana. Francuski naziv „Immortelle“ i engleski „Everlasting flower“ ukazuju na činjenicu da suhi buketi ovog cvijeća dugo zadržavaju svoju boju te su zbog toga sinonim za vječnost i besmrtnost.
Koji je sastav cvjetova smilja?
Cvjetovi i listovi smilja sadrže gorke tvari, ftalide i flavonoide. Eterično ulje smilja vrlo je složenog sastava, uz spojeve poput nerola, neril-acetata ili alfa-pinena, sadrži protuupalne kurkuminoide te italidione, sastojke koji se ne nalaze ni u jednom drugom eteričnom ulju. Smatra se da su upravo italidioni odgovorni za njegova terapeutska svojstva. Zanimljivo je da je za litru eteričnog ulja smilja potrebna tona svježih cvjetova smilja!
Kako smilje djeluje na organizam?
Uziman „iznutra“, u obliku čaja ili kapi, olakšava proces probave (ograničenje uporabe smilja je kod tegoba sa žučnim kamencima). Potiče lučenje probavnih sokova u želucu (stomahik) te lučenje probavnih enzima (proteolitički enzimi koji razgrađuju proteine iz hrane) iz gušterače. Listovi smilja se u prehrani mogu koristiti kao začin u varivima. Daju im poseban okus jer su gorki, no prije jela treba ih izvaditi.
Zbog svog mirisa, slojevitog, dubokog, opojnog, slatkastog, cvjetnog… smilje se od davnina koristilo za njegu tijela. Od njegovih cvjetova i listova radio se macerat: tek ubrano smilje potapalo bi se u ulju badema ili masline i ovaj bi se macerat koristio za njegu kože sklone upalama.
Eterično ulje smilja dobiva se parnom destilacijom. Biljka se bere ranom zorom i mora se destilirati u roku 24 sata nakon branja. Biljka i cvjetovi sadrže vrlo malo eteričnog ulja, manje od 0,05 posto, pa je potrebno nekoliko tona svježe biljke za jedan kilogram eteričnog ulja. Stoga je eterično ulje ove „biljke besmrtnosti“ dragocjeno i skupocjeno.
Upotreba smilja u zdravstvene svrhe
Ulje smilja jedno od najboljih sredstava protiv modrica (hematoma). Zbog visokog sadržaja italodiona, neterpenskih diketona (najučinkovitiji spojevi koji pomažu apsorpciji hematoma, a također i iznimno djelotvorno utječu na regeneraciju tkiva) smilje može pomoći u zacjeljivanju rana (cikatrizant svojstva) i smanjiti ožiljke.
To svojstvo smilja, otkrio je Dr. Daniel Pénoël, liječnik i pionir medicinske i znanstvene aromaterapije. Otvorio je svoju prvu ordinaciju opće medicine, fitoterapije i medicine aromaterapije u Parizu 1977. godine. Strastveni zagovornik ekologije, Dr. Pénoël ima međunarodnu reputaciju istraživača eteričnih ulja, praktičara aromatične medicine, edukatora i autora koji je svoju tri desetljeća dugu karijeru posvetio terapijskoj upotrebi eteričnih ulja. Proputovao je svijet kako bi otkrio nove aromatične biljke, njihova eterična ulja i njihovo djelovanje. Priča kaže da ga je na jednom od putovanja nekoliko puta preko nogavica ugrizao pas. Ne znajući kako si pomoći, budući da je uz sebe imao uzorak eteričnog ulja smilja, nanio ga je na ozljedu i nanošenje ponavljao tijekom nekoliko sati.
Modrice se na mjestu ugriza nisu pojavile, a rane su zacijelile znatno brže od najoptimističnijih očekivanja. To ga je potaklo na daljnja istraživanja na pacijentima. Potvrdio je da smilje izaziva brzo povlačenje modrica, čak i onih "starih" žućkasto-zelenih koje uporno ne prolaze te da izvrsno regenerira i ožiljke nakon operacijskih zahvata.
Kako koristiti eterično ulje smilja?
Niti jedno eterično ulje (izuzetak je jedino eterično ulje lavande), ne smije se nanositi izravno na kožu, već ga treba dodati u bazično ulje, primjerice bademovo, suncokretovo ili maslinovo, koje će prenijeti molekule eteričnog ulja u kožu. Dvije kapi eteričnog ulja smilja dodaje se u malu žličicu osnovnog ulja. Ili u bočicu od 10 mililitara stavite 15 kapi eteričnog ulja smilja te na to dodajte hladno prešano ulje badema, ulje suncokreta ili masline, promiješajte i nanosite na područje modrice. Postupak ponavljajte više puta dnevno.
Kako smilje djeluje na kožu?
Kao i njegovo ime „immortelle“, „besmrtan“, smilje je dobilo reputaciju da ima moć brisanja tragova vremena na koži. Eterično ulje smilja regenerira kožu. Učinkovito djeluje protiv starenja kože. Smiruje nadraženu kožu. Jedno je od najcjenjenijih ulja u borbi protiv bora i odgađanja nastanka bora. Ima antioksidativna i anti-age svojstva, djeluje protiv gubitka čvrstoće, smanjuje pojavu bora i ublažava već nastale. Zbog svih ovih svojstava, eterično ulje smilja izvanredno je njegujuće kod svih tipova kože kojoj je potrebna regeneracija. Potiče mikrocirkulaciju pa je posebno koristan u njezi područja oko očiju.
Smilje u hrvatskim tradicionalnim običajima
Smilje se veže uz mnoge običaje na našim otocima, priobalju i zagori. Na otoku Hvaru raste mnogo smilja između Hvara i Jelse. Pučka medicina obiluje receptima i običajima. Na našim otocima vjerovalo se da smilje u svojim zlatnim cvatovima akumulira sunčevu toplinu. Zbog toga su žene punile cvjetovima smilja jastuke i pokrivače kojima se grijalo kad bi zapuhala hladna bura. U velikom broju domaćinstava suho smilje se koristilo za potpalu vatre na ognjištima i u pušnicama za dimljenje mesa.
U Dalmatinskoj zagori žene su svoju ljepotu njegovale umivajući i mirišući se vodom u kojoj su prethodno kratko prokuhale cvjetne glavice smilja. Bočica macerata smilja bila je sastavni dio gotovo svake kućne ljekarne. Macerat se koristio u tretiranju kožnih oštećenja (npr. rana, opeklina, ožiljaka) i kod problema s „umornim“ nogama, odnosno tromboze vena. Osušeni cvjetovi smilja pušili su se u luli kao preventiva astmatičnim napadajima. Korišten je i čaj od smilja koji ima iznimno ugodan miris, ali gorak okus. Osušeni buketići stavljali su se u ormare, zajedno s lavandom, da zaštite odjeću od štetnika.
Zaključak
Kao što smilju tepaju da je zlatni biser ili tekuće zlato Mediterana tako i proizvodi na bazi smilja nerijetko dobivaju naziv „zlatni“. Upravo to se dogodilo s Nikel Eliksirom protiv bora koji su korisnici prozvali Zlatni eliksir. To je i dalje najprodavaniji NiKEL proizvod.
Smilje je bilo inspiracija za čitavu Nikel kolekciju nazvanu Smilje – blistava koža bez bora.
Ova izvanredna kolekcija sadrži sljedeće proizvode:
- Mlijeko za čišćenje sa smiljem bez mineralnih ulja i alkohola za baršunasto meku kožu;
- Bogatu hidratantnu kremu sa smiljem koja savršeno vlaži, hrani, štiti, pomlađuje. Izvrsna je podloga za make up i savršena za sve tipove kože;
- Smilje bio eliksir - 100% prirodan eliksir esencija smilja, mandarine i naranče i hladno prešanih biljnih ulja jojobe, pasiflore, djevičanske masline, prirodnog vitamina E i beta karotena, za blistavu i obnovljenu kožu;
- Bogata hranjiva krema sa smiljem - idealna njega koja će dubinski nahraniti i hidrirati suhu kožu;
- Serum protiv bora oko očiju koji je lagane, fluidne teksture, trenutačno se upija u dublje slojeve kože.
Mišljenja oko mirisa smilja su podijeljena – neke vraća u djetinjstvo i prisjećaju se bakinih ormara i ljetovanja na moru, dok je nekima miris smilja prejak i teško ga podnose. No, podjele u mišljenjima oko učinka smilja na kožu nema – svi se slažu da je on izvanredan!