Akne su upalno oboljenje kože te nastaju kada sebum (loj), koji se prirodno nalazi uz folikul dlake, ostane zatvoren.
U izvodnom kanalu folikula stvara se nakupina loja i odbačenih rožnatih stanica koja zbog suženog otvora začepljuje folikul. To je tlo podložno za razvoj bakterija što dovodi do upale i nastanka akni. Akne se javljaju se u području gdje ima puno žlijezda lojnica, češće u pubertetu. Podjednako pogađaju oba spola. Problemi s aknama i nečistom kožom mogu biti posljedica hormonalnih promjena, stresa, prehrane siromašne vitaminima, mineralima i vlaknima. Osim u pubertetu mogu se javiti i u starijoj dobi.
Hormoni: Akni nema bez loja (žlijezdi lojnica). Muški spolni hormoni pojačavaju proizvodnju loja. Pojačana proizvodnja testosterona u pubertetu (ne odnosi se samo na dječake, muški spolni hormoni stvaraju se i kod djevojčica) uzrokuje pojavljivanje prištića i nastajanje akni.
Akne kod žena mogu nastati i kao posljedica neredovitog ciklusa. Otvoreni komedon ili miteser nastaje kada se vidi otvor lojnog folikula, a zatvoreni komedon nastaje kada se taj otvor ne vidi i izgleda kao bijeli prištić. U komedonima se nakupljaju razne bakterije, a ako se zbog njihovog utjecaja te zastoja loja folikul proširi i pukne, njegov sadržaj raširit će se u okolno tkivo i dovesti do upalne reakcije.
Stres: Stres može biti okidač koji uzrokuje akne.
Hrana i okoliš: Neke prehrambene navike također mogu dovesti do nastanka akni. Akne mogu izazvati i pojedini lijekovi, a također i okoliš: klimatski uvjeti i UV zračenje. Različiti ljudi na različite načine reagiraju na određenu hranu.
Ako imate problema s aknama najbolje da sami pratite koja hrana kod vas pogoduje nastanak akni. Kod nekoga je to čokolada, kod nekoga neka druga hrana.
Tip kože: Broj i aktivnost žlijezdi lojnica je individualan, područja tijela protkana žlijezdama lojnicama razlikuju se od čovjeka do čovjeka, mnogo ih je na licu, a malo na leđima ili obratno.
Akne se mogu javiti i kod odraslih osoba. Rosacea je upalna bolest kože lica koja se najčešće javlja iza 40. godine života. Pri tome dolazi do proširenja krvnih žila, čime koža postaje crvenkasta.
U određenim fazama mogu nastati i upale žlijezdi lojnica. Ove upale zatim često uzrokuju gnojne mjehuriće i prištiće. U ovom stadiju bolesti izgled je sličan običnim aknama.
Promjenama kože uglavnom su zahvaćena područja nosa, obraza, brade i čela. Često se može opaziti pogoršanje uslijed vanjskih utjecaja poput prelaska s hladnog na topli zrak, izlaganja jakom suncu. Konzumiranje alkohola ili jakih začina može pogoršati stanje s ovom bolešću.
Korisno je posjetiti dermatologa na početku liječenja i posjećivati ga u redovitim razmacima.
Njega masne kože - preporuka:
Prvi i najvažniji korak njege masne kože s nepravilnostima je njeno čišćenje: reredovito umivajte Gelom za umivanje s hamamelisom. Na umivenu kožu nanesite Tonik lavanda. Nakon čišćenja slijedi Krema s čajevcem za dnevnu i noćnu njegu. Ako je Vaša koža dehidrirana, površinski ili dubinski isušena ili ako se ljuska, prije kreme nanesite par kapi Ulja noćurka. Dodatna njega: Jednom tjedno upotrijebite blagi piling.
To je prvenstveno hrana bogata cinkom. Cink je antibakterijski agens i neophodan element u žlijezdama kože koje proizvode ulje. Prehrana s niskim udjelom cinka može potaknuti upale. Jesti namirnice bogate vlaknima. Zato zeleno povrće i općenito hrana bogata cinkom pogodno djeluju na suzbijanje pojave akni (školjke, soja, cjelovite žitarice, suncokretove sjemenke i male količine sirovih orašastih plodova ).
U borbi protiv akni važna je i dovoljna količina vitamina A i vitamina E. Istraživanja provedena na osobama sklonim aknama pokazala su manjak cinka i vitamina A i E u krvi. Prehrana bogata tim sastojcima može pomoći u održavanju zdravlja kože. Općenito je važna uloga antioksidansa jer oni sprečavaju nastanak slobodnih radikala.
Zato u prehrani treba uključiti namirnice koje su se pokazale kao snažni antioksidansi. Svakako pomažu i namirnice koje su izvrstan izvor vitamina A i E i beta karotena (ulje avokada, bundeva, batat, mrkva, crno grožđe, borovnice…).
Svatko će se barem u jednom razdoblju života suočiti s pojavom akni. Važno je redovitom njegom kvalitetnim proizvodima održavati čistoću kože. Svakako je dobro potražiti pomoć dermatologa.
Ublažavanje simptoma bolesti, sprječavanje nastanka ožiljaka i tamnih mrlja te ponovnog pojavljivanja akni glavni je cilj liječenja akni. Ponekad će dovoljna biti promjena životnog stila, navika, rutine čišćenja, prehrane. Kod težih oblika potrebna će biti pomoć dermatologa i sustavna terapija.
Svakako je važno pridržavati se svih smjernica o pravilnoj prehrani, izbjegavanju stresa, boravak na svježem zraku, a neka istraživanja pokazala su da može pomoći i smanjen unos mliječnih proizvoda i ugljikohidrata, te prehrana bogata voćem i povrćem, ribom i orašastim plodovima.
Od dodataka prehrani preporuka je: Ulje noćurka i Cink.
Svako bi uljepšavanje trebalo započeti iznutra.
Problematična koža zahtijeva posebnu njegu iznutra.
Nikel Probiotik krema pomaže i kod nepravilnosti kože.
BUDIMO U KONTAKTU!
ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE