Umiruje, steže proširene pore.
Hamamelis je listopadni grm ili nisko drvo (grmoliko stablo) izdržljivog drveta, mirisnih žutih i narančastih cvjetova. Izgledom nalikuje lijeski. U narodnoj se medicini godinama koristi kao prirodno sredstvo za zaustavljanje krvarenja. Ova biljka iz porodice Hamamelidaceae izvorno dolazi iz Kanade i SAD-a, a danas je kultivirana i u Europi.
Primjena hamamelisa u narodnoj medicini
Hamamelis još zovu i vještičja lijeska, a unesena je u Europu 1736. kao ukrasno drvo. Sjevernoamerički Indijanci cijenili su vještičju lijesku zbog sposobnosti zacjeljivanja rana. Pomiješanu s lanenim sjemenom koristili su je za upaljene otekline i bolne tumore.
Grane su koristili kao rašlje za pronalaženje podzemnih voda i kovina, pa je možda i zato ta lijeska i dobila naziv „vještičja“. U Europi, posebno u Velikoj Britaniji, hamamelis se koristio kao kućni lijek za opekline, otekline, upale kože te za zaustavljanje krvarenja. Propisivao se i kao lijek za ispadanje maternice i malaksalost poslije poroda kako bi se ojačali mišići maternice. Zbog obilja tanina, hamamelis djeluje kao adstringent i stoga je odlično sredstvo protiv unutarnjih i vanjskih krvarenja, pa se koristi za zaustavljanje krvarenja pluća, maternice i crijeva.
Osim toga, pomaže i kod preobilne menstruacije i stagnacije materične krvi s osjećajem nadutosti, težine i nelagode. Tanini ujedno zaustavljaju izlučivanje sluzi u cijelom tijelu, daju tonus mišićima i krvnim sudovima. Hamamelis je dobra pomoć i kod proljeva, dizenterije, sluznog kolitisa i katara dišnih organa. Osim što zaustavljaju krvarenje tanini također ubrzavaju zacjeljivanje, umanjuju bol, upale i oticanje, stvaraju zaštitni sloj na ranama i sprječavaju infekcije.
Vještičja lijeska ili hamamelis u narodu je poznata i kao medvidnjak, odnosno medina lijeska i izuzetno je otporno drvo. Otporan je na niske temperature, a raste na uzvišenjima i cvjeta u jesen i zimi. Kora stabla i ogranaka upotrebljava se protiv hemoroida i krvarenja pluća, a listovi služe za jačanje i stezanje.
Najznačajnija svojstva hamamelisa
Umjesto svježeg bilja u ljetnim mjesecima možete koristiti hidrolat hamamelisa koji se može kupiti u svim bolje opskrbljenim ljekarnama. Kao vodica za usta pomaže kod krvarenja desni, a grgljanje ublažava grlobolju, infekcije grla i krajnika. U obliku čaja odlično je sredstvo za upale očiju i ispiranje vagine. Oblozi od hamamelisa ublažavaju opekline, upale kože, rane od ležanja, istegnuća, proširene vene, hemoroide i čireve.
U farmaceutskoj industriji obilato se koristi svojstvo hamamelisa da steže, pa je zato upravo on važan sastojak proizvoda za osobnu higijenu kao što su dezodoransi i losioni poslije brijanja. Hamamelis smanjuje svrbež, djeluje antibakterijski, antioksidacijski i pospješuje zacjeljivanje, a to djelovanje optimalno dolazi do izražaja kod laganih kožnih oštećenja, upala i vena, ali i kod kože koja je oštećena od sunca.
Pospješuje dijeljenje rožnatih stanica u sloju kožne barijere te sprečava gubitak vlage u koži. Hamamelis odlikuje trpki, osvježavajući miris. Parnom destilacijom dobiva se hamamelis vodica koja se stavlja se u kreme, losione za tijelo, mlijeko za čišćenje te u tonike za lice, kosu i brijanje. Hamamelis je biljka koja može koristiti za smanjenje nadraženosti kože i crvenila nakon uboda i ugriza kukaca tako da na osjetljivo mjesto stavljate tople obloge od svježeg lišća ili kore ove ljekovite biljke.
Hamamelis se komercijalno proizvodi u dva oblika, kao vodeni ekstrakt (voda od hamamelisa) i alkoholni ekstrakt (tinktura od hamamelisa). Oba ova proizvoda djeluju smirujuće i opuštaju tkivo, pa je stoga hamamelis vrlo popularan biljni lijek za vanjsku upotrebu kod različitih kožnih oboljenja, od modrica do proširenih vena.
Upotreba hamamelisa u kozmetici
Jednako tako, hamamelis se koristi u mnogim preparatima za čišćenje lica, uklanjanje ostataka šminke. Ujutro očistite lice tonikom na bazi hamamelisa i odmah ćete vidjeti rezultate – vaša će koža izgledati svježe i budno. Mnogi se tonici na bazi hamamelisa koriste za zatvaranje pora i smirivanje kože nakon upale.
Kada pretjerate s izlaganjem suncu ljeti, hamamelis će vam uvelike pomoći. Izuzetno će učinkovito umiriti osjećaj peckanja, a možete ga nanijeti i nakon uboda kukca, zbog porezotine ili kako biste umirili kronične kožne bolesti poput psorijaze ili lišaja. Na posjekotine, rane i ubode insekata nanosi se čaj ili tinktura od hamamelisa.
Njegovi tanini zaustavljaju krvarenje, ubrzavaju oporavak, smanjuju osjećaj boli i ublažuju oticanje. Kada govorimo o njezi tijela i kože, najčešći prirodni sastojci koje spominjemo su masline, bademovo ili jojobino ulje, neven, grožđe ili pak med, međutim, često zaboravljamo spomenuti biljku koja je pravi rudnik blagodati za kožu – hamamelis!
Flavonoidi, tanini i eterično ulje glavne su aktivne tvari koje imaju protuupalno, skupljajuće i analgetičko svojstvo pa je zbog njih hamamelis svestrana prirodna medicina. Odličan u rješavanju problema vezanih uz kožu, posebno kod problema s aknama, a njegova najpopularnija upotreba je čišćenje masne kože lica.
Zaključak
Vještičja lijeska ili hamamelis izvrsno uklanja znoj, ulje i nečistoće s lica. Upravo to svojstvo ove biljke iskoristio je NiKEL u svojim proizvodima za ljepotu i njegu kože. NiKEL Gel za umivanje s hamamelisom osim hamamelisa sadrži naranču i lavandu.
Namijenjen je za čišćenje kože lica, umiruje je, osvježava i sužava pore. Osim toga temeljito uklanja masnoću koja je glavni uzročnik nastanka akni i mitesera. Dermatološki je prilagođen potrebama svih tipova kože, a hamamelis pospješuje uspješno apsorbiranje masnoće, neće pretjerano osušiti kožu i ostavit će osjećaj "zategnutosti".
Osim u Gelu za umivanje s hamamelisom, ovaj je blagotvorni i čudesni prirodni sastojak ugrađen u brojne druge NiKEL proizvode poput Ulja noćurka, kreme s čajevcem, Seruma protiv proširenih pora, Gela za vene i kapilare.